Čo by ste mali vedieť pred kúpou jazdeného vozidla – právna stránka vozidla

01.06.2020 - Filip Sidor

Trh s ojazdenými autami je pestrý a inak to nie je ani s majiteľmi – predajcami jazdených vozidiel.

Či už kupujete auto od súkromníka alebo firmy je dobré dopredu si overiť a zistiť všetko, čo sa o danom vozidle zistiť dá.

Aktuálne už je málo informácií dostupných zdarma, ale začnime tým, čo nás stojí minimum a zároveň vypovedá veľa.! Jedna z najdôležitejších informácií pri kúpe vozidla je, či na vozidle nie je ťarcha alebo záložné právo !


Tieto sa zvyknú vystavovať na VIN číslo pri leasingu alebo určitých formách autoúveru. Podľa VIN čísla daného vozidla si viete túto informáciu preveriť na stránke notar.sk (aspoň zatiaľ) zdarma.

Ďaľším dôležitým bodom je overenie majiteľa a teda či vlastník vozidla a držiteľ osvedčenia (v niektorých prípadoch môže ísť o dve rôzne osoby) nemajú exekúcie. Inak sa ľahko môže stať, že kúpite auto, s predávajúcim prídete na dopravný inšpektorát a zistíte, že auto sa nedá odhlásiť, pretože je blokované exekútorom. Ťažko si predstavím niekoho, kto by na takom aute bez možnosti prepisu, chcel aj tak prísť domov a tŕpnuť kedy mu ho príde exekútor zobrať. K informácii, či dotyčný nemá exekúcie sa tiež už dá dostať bezplatne na webe obcan.justice.sk . Stačí naozaj pár osobných údajov, či už firmy, živnostníka alebo fyzickej osoby.


To boli dva najzákladnejšie body – ako neprísť o novokúpené auto.Čo sa týka kilometrov, ich „stočenia“ a pod. je môj osobný názor pomerne jednoduchý – ak si ten kto to robil dal záležať, neprídete na to, resp. iba veľmi ťažko.

Je mnoho rôznych spôsobov, ako preveriť kilometre, začnime tými najjednoduchšími a najlacnejšími, prípadne bezplatnými. K stočeniu kilometrov zväčša dochádza po dovoze vozidla zo zahraničia a keďže sa už teraz vo väčšine krajín EÚ zapisuje stav odometra (kilometrovníka) aj pri predaji (vývoze), vačšinou sa dá táto informácia zistiť z ODO-PASS-u, ktorý dostanete pri kontrole originality, prípadne vám ho vystavia na stanici KO,kde budú potrebovať malý technický preukaz s chipom a cca 10-15€.

Zároveň máme rôzne portály, ktoré ešte donedávna boli ľahšie dostupné ako teraz, ale stále sa dajú použiť ich grafy s postupným nábehom kilometrov zaznamenaným najmä z pravidelných kontrol STK a EK.


V neposlednom rade by som rád spomenul napr.web overenie-vozidla.sk, ktorý na dokladové previerky využívame aj my. Tu síce za preverenie zaplatíte, ale uvidíte tam prakticky všetko, čo sa o aute dá dohľadať. To znamená záznamy z poistných udalostí, či vozidlo nie je evidované ako odcudzené na území Slovenskej republiky alebo vo vybraných zahraničných krajinách (Česká republika, Slovinsko, Litva, Taliansko, Belgicko, Holandsko, Nemecko, Maďarsko a Rumunsko), záznamy servisných úkonov a ceny servisných prác, evidenciu všetkých leasingových spoločností, graf s kilometrami, informácie o aute, ktoré by mali sedieť s údajmi v technickom preukaze, dátum prvej registrácie, aj krajinu registrácie, platnosť PZP, overenie záložného práva, preverenie inzertných portálov – dohľadanie kontaktov na inzerujúceho, aktuálne fotografie a vývoj cien – prípadné zmeny v cenách.


Takéto preverenie robíme pri každom nami inzerovanom aute, aby sme sa nedostali do vyššie spomínaných situácií. Toto preverenie v papierovej alebo elektronickej forme odovzdávame každému novému majiteľovi auta – aj to je jedna z výhod a dôvodov, prečo kupovať auto práve cez nás.